Jak obstawiać zakłady na tenisa?

Zakłady na tenisa mogą wydawać się nieco skomplikowane, jeśli nie znasz się na tym sporcie, ale jest mnóstwo okazji do poszerzenia swojej wiedzy podczas obstawiania tenisa.

Sezon tenisowy, zarówno kobiet jak i mężczyzn, trwa cały rok – z wyjątkiem grudnia, gdy zawodnicy mają przerwę – co oznacza, że nigdy nie zabraknie meczów do oglądania i obstawiania.

Z tego przewodnika poznasz podstawy zakładów na tenisa oraz zasady samej gry. Dzięki temu zapoznasz się z tą grą i najlepszymi zakładami na tenisa dla graczy o różnym poziomie zaawansowania.

Przewodnik po zasadach tenisa – podstawy

Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, cieszący się uznaniem milionów fanów. W grze uczestniczy dwóch zawodników stojących na korcie po dwóch stronach siatki. Każdy z nich ma rakietę, którą uderza piłkę, aby posłać ją na połowę przeciwnika. W deblu grają ze sobą zespoły dwuosobowe.

Celem gry jest zdobywanie punktów przez odbijanie piłki, aby wygrywać gemy, sety, a następnie cały mecz. Gdy zawodnik odbija piłkę, musi ona wylądować po stronie przeciwnika, aby odbicie uznano za prawidłowe. Punkty zdobywa się, gdy przeciwnik popełni błąd – np. trafi piłką w siatkę lub nie trafi w kort – lub gdy trafi się piłką za plecami przeciwnika, tak aby odbiła się dwa razy od ziemi.

Punktacja w tenisie

Punktacja w tenisie z początku wydaje się skomplikowana, ale bardzo łatwo jest ją zrozumieć. Zawodnicy grają ze sobą, aby wygrać gem. Pierwsza osoba, która wygra sześć gemów, wygrywa set. Pierwsza osoba, która wygra dwa lub trzy sety, wygrywa mecz (zależnie od długości meczu).

Punktacja wygląda następująco: 15, 30, 40 i gem. Jeśli serwujesz na początku gemu i zdobędziesz punkt, jest 15:0. Jeśli następny punkt zdobędzie przeciwnik, wynik wyniesie 15:15. Punkty zdobywa się aż do wygrania gemu (czyli czterech punktów). Aby wygrać gem, zawodnik musi mieć przewagę dwóch punktów. Dlatego jeśli będzie 40:40, w grze jest równowaga, a więc jeden z zawodników musi osiągnąć przewagę, zanim zdobędzie punkt dający wygraną w gemie. Jeśli zawodnik ma przewagę, ale straci kolejny punkt, znów wracamy do równowagi.

Pierwszy zawodnik, który wygra sześć gemów, wygrywa set. Jednak podobnie jak gem – set trzeba wygrać przewagą dwóch gemów. Więc w przypadku wyniku 5:5, żeby wygrać set, zawodnik musi uzyskać wynik 7:5. Aby jednak uniknąć sytuacji, w której set trwa w nieskończoność, jeśli nastąpi wynik 6:6, następuje tie-break – tzn. pierwszy zawodnik, który zdobędzie siedem punktów, wygrywa mecz. Podobnie jak wcześniej, do wygranej konieczna jest przewaga dwóch punktów, więc tie-break może trwać bardzo długo.

Większość meczów tenisa rozgrywa się w trzech setach, a mecz wygrywa zawodnik, który jako pierwszy wygra trzy sety. Jednak podczas turniejów Wielkiego Szlema i innych większych imprez mecze mężczyzn są rozgrywane w pięciu setach.

W niektórych turniejach wielkoszlemowych obowiązuje też zasada, że piątego seta nie można wygrać tie-breakiem. Z tego powodu niektóre mecze trwały ponad 10 godzin, a ostatni set meczu Johna Isnera i Nicolasa Mahuta z 2010 roku zakończył się wynikiem 70:68.

Zakłady na tenisa

Unibet oferuje różne rodzaje i typy zakładów na tenisa. Do wyboru są niemal wszystkie turnieje tenisowe, od cyklu ATP mężczyzn oraz WTA kobiet po turnieje Wielkiego Szlema i wiele innych.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakładami na tenisa, warto zapoznać się najpierw ze światowymi rankingami. Za grę i wygraną w różnych turniejach zawodnicy otrzymują punkty – im większy turniej, tym więcej punktów można zdobyć. Gdy już zapoznasz się z zawodnikami, warto przyjrzeć się innym kwestiom, na przykład powierzchni, na jakiej rozgrywane są mecze. Rozróżnia się trzy rodzaje kortów: ceglane, twarde i trawiaste. Niektórzy gracze mogą sobie lepiej radzić na określonych nawierzchniach, więc warto mieć to na uwadze podczas obstawiania zakładu.

Różne typy zakładów tenisowych

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej emocjonujących typów zakładów jest zakład na zwycięzcę. W tym zakładzie obstawiasz, który zawodnik wygra konkretny turniej, np. Wimbledon lub US Open. Jest to zakład długoterminowy i pozwala wybrać jednego zawodnika, którego losy śledzisz potem przez cały turniej. Dzięki temu, o ile nie masz jeszcze faworyta, masz komu kibicować.

Zakłady na mecze tenisowe są bardzo proste – obstawiasz, który z zawodników wygra dany mecz. W przeciwieństwie do piłki nożnej lub hokeja, mecze tenisowe nie mogą zakończyć się remisem, więc wystarczy przewidzieć, kto wygra dany mecz.

Podczas meczu tenisa możesz też obstawiać gemy i sety. Mecz tenisa składa się z trzech lub pięciu setów, a każdy z nich – z co najmniej sześciu gemów. Jednym z popularnych zakładów na sety i gemy jest ponad/poniżej. W tym typie zakładu obstawiasz, na przykład, liczbę gemów w danym secie. Na przykład: jeśli obstawisz wynik „ponad 9,5” gemów w trzecim secie, wygrasz, jeśli w danym secie będzie co najmniej 10 gemów. Można też obstawiać dokładny wynik gemów lub setów, a także czy wystąpią równowagi lub tie-breaki.

Kolejnym popularnym zakładem w tenisie jest handicap. Może on dotyczyć zarówno setów, jak i gemów. W zakładach z handicapem jeden z graczy otrzymuje hipotetyczną przewagę lub stratę, która ma formę dodanych lub odjętych punktów. Możesz na przykład obstawić zakład z handicapem -1,5 gema na rzecz Stefanosa Tsitsipasa w jego spotkaniu z Kei Nishikorim. Wygrasz, jeśli Tsitsipas wygra set z przewagą minimum dwóch gemów.

Zakłady specjalne na zawodników to kolejny sposób na obstawianie zawodników w trakcie sezonu lub nawet konkretnego turnieju. Możesz, na przykład, obstawić zakład, że Dominic Thiem, ekspert od cegły, wygra w danym sezonie przynajmniej jeden turniej Wielkiego Szlema. Dzięki temu masz większą szansę na wygraną, jeśli ma problemy w pierwszych dwóch turniejach wielkoszlemowych w sezonie.

Kolejnym ciekawym zakładem jest obstawianie, czy zawodnik dotrze do określonej fazy turnieju wielkoszlemowego. Jeśli, na przykład, uważasz, że Simona Halep z łatwością poradzi sobie w pierwszej rundzie French Open, ale raczej nie dotrze do półfinału, ponieważ w ćwierćfinale pewnie spotka Naomi Osakę, możesz obstawić zakład, że Halep odpadnie przed ćwierćfinałem lub w ćwierćfinale.

Zakłady na żywo na tenisa

Tenis to również idealny sport do zakładów na żywo, co wynika z regularnych przerw między gemami a nawet punktami. Dzięki temu zakłady dostępne podczas meczu są niezwykle dynamiczne, ponieważ sytuacja na korcie potrafi bardzo szybko się zmieniać.

Wielu fanów zakładów na tenisa bardzo lubi zakłady na żywo, aby wykorzystywać kursy na swoją korzyść. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tenisa mężczyzn, w którym utrzymywanie serwisu ma kluczowy wpływ na wygraną. A ponieważ w meczach mężczyzn tak dużo zależy do tego, kto serwuje, przełamanie serwisu – gdy gracz odbierający serwis wygra dany gem – może powodować znaczące wahania kursów.

W kobiecym tenisie serwis jest mniej istotny, więc rywalizacja jest zdecydowanie bardziej zaciekła. Zakłady przedmeczowe na tenis kobiet są często mniej przewidywalne niż w przypadku mężczyzn. Natomiast wahania kursów podczas zmagań pań, kiedy przełamania serwisów są znacznie częstsze, oznaczają, że doskonale sprawdzają się one do zakładów na żywo.

Niektórzy gracze lubią obstawiać wyniki gemów lub nawet punktów w trakcie meczu. Przewidzenie, kiedy gracz przełamie serwis i spowoduje znaczącą zmianę kursów, wymaga dużej dozy umiejętności i odrobiny szczęścia.

Transmisje i zakłady na żywo na tenisa
W serwisie Unibet możesz każdego roku oglądać i obstawiać tysiące meczów tenisa na żywo. Do wyboru są największe turnieje z cyklu ATP i WTA. Transmisja meczu na żywo znacznie ułatwia podejmowanie trafnych decyzji. Dzięki temu możesz wziąć pod uwagę temperament zawodników, ich formę, a nawet, czy styl gry jednego pasuje do stylu przeciwnika.

Tenis to sport globalny, a to oznacza, że gdy turnieje odbywają się w USA, Ameryce Południowej, Australii lub Azji, nasze transmisje i zakłady na żywo mają miejsce w środku nocy.