Jak obstawiać zakłady na koszykówkę?

Koszykówka to jeden z najbardziej emocjonujących sportów na świecie, dlatego też chętnie przekażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby obstawiać koszykówkę.

W koszykówkę gra się na całym świecie, ale najwyższy poziom można podziwiać w amerykańskiej lidze NBA. Duże turnieje rozgrywa się także w Europie – np. kontynentalną Euroligę – a ostatnimi laty sport ten rozwija się również dynamicznie w Azji.

Wśród rozgrywek międzynarodowych wciąż królują igrzyska olimpijskie, a co cztery lata rozgrywane są też mistrzostwa świata. Jednak na poziomie klubowym niepodzielnie króluje NBA, która ma fanów na całym świecie.

Zakłady na koszykówkę są względnie łatwe. W ramach tego przewodnika omówimy, jak obstawiać koszykówkę, jakie są najpopularniejsze zakłady na koszykówkę i na czym polegają transmisje na żywo.

Przeczytaj poniższy poradnik i zostań ekspertem koszykówki oraz zakładów na NBA.

Zasady gry w koszykówkę

Koszykówka to sport nie wymagający zbyt obszernej wiedzy, dzięki czemu jest tak emocjonujący. Zasady są dość łatwe. Na boisku grają przeciwko sobie dwa pięcioosobowe zespoły. Celem każdego z nich jest zdobyć jak najwięcej punktów przez rzucanie piłki do kosza drużyny przeciwnej.

Za trafienie piłką do kosza z bliska zespół otrzymuje dwa punkty, a za trafienia spoza strefy ograniczonej linią rzutów za trzy otrzymuje się trzy punkty. Zespół może także zdobywać punkty pojedynczo, gdy jego zawodnik został sfaulowany. W takim przypadku jeden z zawodników ma do dyspozycji tzw. rzuty wolne.

Zawodnicy z piłką muszą ją odbijać co dwa kroki (kozłowanie), a czas na oddanie rzutu jest ograniczony, co gwarantuje dynamiczną akcję. Koszykówka to sport z zasady bezkontaktowy, ale w walce o pozycję i podczas ataków zawsze jest trochę przepychania.

Mecze trwają od 120 do 150 minut. Każdy mecz składa się z czterech kwart po 12 minut gry każda. Jednak ze względu na różnego rodzaju przerwy planowane i nieplanowane, całość zwykle trwa znacznie dłużej.

Najpopularniejsze zakłady na koszykówkę

Koszykówka to jeden z 10 najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się sportów na świecie – zarówno pod względem liczby kibiców, jak i zawodników. Rozgrywki są bardzo intensywne – jeden sezon NBA to dużo ponad 1000 spotkań.

Podczas meczu koszykówki zawodnicy mają wiele okazji do zdobywania punktów – znacznie więcej niż w innych sportach zespołowych, jak piłka nożna lub hokej. Większa liczba zdobywanych punktów automatycznie obniża losowość gry, jeśli porównać zakłady na koszykówkę na przykład z zakładami na piłkę nożną.

Z tego samego powodu w koszykówce znacznie częściej niż w piłce nożnej triumfuje lepsza drużyna. Dlatego najlepsze zespoły mają znacznie większą szansę na grę w fazie play-off NBA, która odbywa się pod koniec sezonu.

Jak obstawiać zakłady na NBA?

Większość graczy dopiero rozpoczynających przygodę z zakładami na koszykówkę zwykle zaczyna od obstawiania wyniku meczu. Tego typu zakłady umożliwiają graczowi obstawianie zwycięzcy meczu. W koszykówce nie ma remisów, więc zakłady na zwycięzcę to najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z zakładami na koszykówkę. Wystarczy obstawić zwycięstwo gospodarzy (1) lub gości (2).

Jeśli po czwartej kwarcie jest remis, rozpoczyna się dogrywka, podczas której wyłaniany jest zwycięzca. Dlatego też zazwyczaj gracze mają możliwość obstawienia zakładów na koszykówkę z uwzględnieniem dodatkowego czasu gry.

Ze względu na punktację niezwykle popularne w koszykówce są zakłady z handicapem. Handicap może mieć dwojaką formę: albo drużyna potencjalnie słabsza otrzymuje hipotetyczne dodatkowe punkty na początku meczu, albo faworyt od początku meczu traci określoną liczbę punktów. Takie zabiegi wyrównują szanse drużyn i sprawiają, że zakłady na spotkania drużyn o bardzo różnym poziomie są znacznie ciekawsze.

Oto przykład

W meczu Golden State Warriors i Los Angeles Lakers możesz wybrać zakład „Handicap – w tym dogrywka”, w którym Golden State musi wygrać o co najmniej sześć punktów (-5,5) lub Lakersi nie mogą przegrać o więcej niż pięć punktów (+5,5). Jeśli obstawisz Warriorsów z handicapem i wygrają oni przewagą sześciu punktów – wygrywasz. To tak proste. Zakłady z handicapem pozwalają uzyskać korzystniejszy kurs lub sprawić, że ryzykowny zakład stanie się nieco bezpieczniejszy.

W zakładach na NBA niezwykle popularne są też zakłady ponad/poniżej. Dlaczego? Bo oba zespoły potrafią w jednym meczu zdobyć nawet 220 punktów. Z tego powodu gracze mają małe szanse na przewidzenie dokładnego wyniku lub łącznej liczby punktów. Zamiast tego mogą wybrać zakład ponad/poniżej.

W zakładach ponad/poniżej gracz decyduje, czy w meczu padnie więcej lub mniej punktów niż określono w zakładzie. Możesz więc obstawić, że w meczu Pistons i Bucks padnie +190,5 pkt. Jeśli drużyny zdobędą razem 191 punktów, wygrywasz zakład. Średnia liczba punktów zdobywanych w meczach NBA wynosi 180–220, dlatego większość zakładów ponad/poniżej oscyluje w tym zakresie.

Możesz też obstawiać wynik pierwszej kwarty oraz pierwszej połowy. Jeśli Twoim zdaniem zespół zacznie mocno, ale nie będzie w stanie wygrać, tego typu zakład pozwala zwiększyć szanse wygranej. Zasada jest podobna do zakładu na zwycięzcę, tylko w tym przypadku przewidujesz, który zespół (1 lub 2) będzie na prowadzeniu po zakończeniu pierwszej kwarty lub pierwszej połowy.

W koszykówce popularnością cieszą się też zakłady na zawodników – zwykle dlatego, że każdy zespół ma w składzie jedną gwiazdę. Możesz, na przykład, obstawić, że Luka Dončić będzie najlepiej punktującym zawodnikiem swojego zespołu podczas danego meczu. Dončić jest świetnym rozgrywającym, a jego kurs na bycie najlepiej punktującym zawodnikiem będzie raczej niski. Zakłady na najlepiej punktującego zawodnika są niezwykle popularne w koszykówce. Stanowią też świetny sposób na śledzenie poczynań ulubionego zawodnika, nawet jeśli nie kibicuje się jego zespołowi.

Długoterminowe zakłady na koszykówkę
Każdego roku masz do dyspozycji także bogaty wybór zakładów długoterminowych na NBA lub koszykówkę. W serwisie Unibet znajdziesz bogaty wybór sezonowych zakładów, np. na mistrza NBA, najbardziej wartościowego zawodnika (MVP) NBA lub debiutanta roku.

Niektórzy zawodnicy prowadzą swój zespół do zwycięstw przez cały sezon, ale to zwykle gwiazda mistrzów NBA zdobywa tytuł MVP. Dlatego, zanim obstawisz ten zakład, przyjrzyj się, która drużyna ma największe szanse na grę w finałach NBA.

Bardzo zmienny w trakcie sezonu jest też zakład na debiutanta roku. Debiutanci zwykle trafiają do NBA z drużyn uniwersyteckich i większość z nich potrzebuje trochę czasu na przystosowanie się do gry w zawodowej lidze. Niektórzy z nich zdobywają nagrody debiutanta roku, a następnie status legendy, jak LeBron James, Michael Jordan i Shaquille O’Neal.

Koszykówka międzynarodowa

Oferujemy zakłady nie tylko na NBA. Koszykówka jest niezwykle popularna w Europie, a największym zainteresowaniem cieszy się Euroliga, czyli koszykarski odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów. To tutaj najlepsze zespoły z takich krajów, jak Hiszpania, Turcja, Rosja i Włochy każdego roku walczą o prym.

Co cztery lata odbywa się też Eurobasket, jeden z większych międzynarodowych turniejów koszykówki, podczas którego największe potęgi europejskiej koszykówki, m.in. Rosja, Serbia, Hiszpania czy Słowenia, walczą o tytuł najlepszej drużyny na kontynencie.

Koszykówka jest też sportem olimpijskim, a co cztery lata odbywają się Mistrzostwa Świata. Reprezentacja USA zdobyła do tej pory pięć tytułów mistrza świata i 15 złotych medali olimpijskich.

Transmisje z meczów koszykówki i zakłady na żywo na koszykówkę

Czy wiesz, że Unibet oferuje transmisje meczów koszykówki z całego świata? Dzięki temu fani mogą oglądać spotkania i obstawiać największe mecze koszykówki bezpośrednio na telefonie, tablecie lub komputerze.

Oglądaj NBA na żywo w serwisie Unibet i obstawiaj zakłady na żywo podczas wszystkich meczów sezonu. Ta usługa jest dostępna dla nowych i obecnych klientów. Ze względu na różnicę czasu wiele spotkań NBA rozgrywa się, gdy w Polsce jest jeszcze noc. Jednak weekendowe spotkania często można oglądać popołudniami lub wieczorami. To Dzięki temu możesz co tydzień obserwować zmagania najlepszych zespołów na świecie bez potrzeby ustawiania budzika na nieludzką godzinę.

Możesz też obserwować transmisje ze spotkań Euroligi i przez cały turniej obstawiać zakłady na żywo. W Eurolidze naprzeciwko siebie stają najlepsze drużyny kontynentu i jest ona rozgrywana od jesieni do wiosny każdego roku.